Jäsenen verkkoasioinnissa voit ilmoittautua koulutuksiin ja tapahtumiin sekä tarkastella ja päivittää jäsentietojasi. Verkkoasioinnista löydät myös vain jäsenille tarkoitetut aineistot, esim. palkkapuntarin.

Tapahtumat ja koulutukset

 
 

Inspiraatiopäivä: Paluu tulevaisuuteen – ihminen ja työ tekoälyn maailmassa, Akavan Erityisalat

22.4.2017 klo 9.30-15.30

Perustiedot
Tapahtumapaikka
Akava-talo (käyntiosoite Kellosilta 7), HELSINKI
Kuvaus

Tervetuloa koko jäsenistön Inspiraatiopäivään!Inspiraatiopaiva_netti


Keinoäly, robotisaatio ja työelämän uusi teknologia muuttavat tapojamme työskennellä. Mikä meitä odottaa? Miten voimme omilla aloillamme mukautua muutoksiin?


Tule suosittuun Inspiraatiopäivään kuuntelemaan huippuasiantuntijoita ja keskustelemaan, kuinka ihminen ja työ menestyvät muutoksen maailmassa.


Seuraa ilmoittelua Inspiraatiopäivän teemoista ja puhujista tällä sivulla, some-kanaviltamme ja uutiskirjeistä. 


Tilaisuus on täynnä.

#inspiraatiopäivä


Ohjelma


9.30-9.55Aamukahvit

9.55-10

Päivän nuotit

Kari Eskola, työmarkkinalakimies / Akavan Erityisalat


10-10.15

Akavan Erityisalat mukana muutoksessa

Salla Luomanmäki, toiminnanjohtaja ja Maarit Helén, puheenjohtaja / Akavan Erityisalat


10.15-11

Megatrendejä rakentamassa – valoa tulevaisuuteen

Miltä tulevaisuus näyttää Suomen itsenäisyyden juhlavuonna 2017 – ja sen jälkeen?

Elina Kiiski Kataja, johtava asiantuntija, ennakointi / SITRA


11-11.05Robottibileet

11.05-12

Tanssii robotin kanssa – kuka määrää tahdin?

Onko keinoäly korvaamassa ihmisten aivot?

Nicholas Andersson, toiminnanjohtaja / Airo Island ry

Mukana myös  Aira ja Catty robotit


12-13Lounas

13-13.45

Aivot työssä - miten muutan työtä paremmin aivoille sopivaksi?

Miten ihmisen aivot pärjäävät tekoälyn kanssa?

Minna Huotilainen, aivotutkija, kognitiotieteen dosentti / Helsingin yliopisto


13.45-14.30

Tekoäly ei voi vastata kaikkiin kysymyksiimme – teknologian valjastaminen hyötykäyttöön vaatii humanistista osaamista

Mistä saadaan toimeentulo jatkossa humanistisilla aloilla?

Lauri Tähtinen, historian ja kirjallisuuden lehtori / Harvard ja Suomen Akatemian tutkijatohtori / Helsingin yliopisto sekä Antti Törmänen, toimitusjohtaja / Evervest


14.30-15

Sinä päivänä kun digi tuli!

Ali Jahangiri / stand up –koomikko, juontaja


15-15.15Kiitokset kahvin kera

Tilaisuus on täynnä


***************************************************************************************************************

Puhujien esittelyitä


Elina_Kiiski-Kataja_webElina Kiiski Kataja on Sitran tulevaisuusasiantuntija.


Hänen työtään on napata kiinni yhteiskunnassa jo nyt tapahtuvista tärkeistä kehityskuluista, joilla voi olla suuri merkitys tulevaisuudellemme.


Hänen työtään on etsiä tietoa näihin kehityskulkuihin liittyvistä tulevaisuuden mahdollisuuksista, uhkakuvista ja ratkaisuista.


Andersson_webNicholas Andersson on keinoälyn ja robotiikan innovaatioiden ja ekosysteemien asiantuntija.


Hän toimii alan yhdistyksen Airo Island ry:n toiminnanjohtajana.


Nicholas on myös puhuja sekä valmentaja. Hän valmentaa alan start-upeja sekä koululaisia robotiikan parissa.


MinnaHuotilainen_web

Kognitiotieteen dosentti Minna Huotilainen on aivotutkija, joka pyrkii kehittämään työelämään aivojen näkökulmasta paremmin toimivaksi ja vähemmän kuormittavaksi. 


Hän on kirjoittanut Leeni Peltosen kanssa kirjan Tunne aivosi, jossa aivotutkimuksen tietoa tuodaan jokaisen meidän arkielämään.Lauri Tähtinen_webLauri Tähtinen (fil.tri.) on historioitsija ja Suomen Akatemian tutkijatohtori. Helsingin yliopistossa hän luennoi kansainvälisen oikeuden, ihmisoikeuksien ja poliittisen taloustieteen aatehistoriasta ja toimii myös historian ja kirjallisuuden lehtorina Harvardissa.


Tähtinen suoritti tutkinnot kansainvälisistä suhteista, teologisista opinnoista ja historiasta London School of Economicsissa, Harvardin ja Cambridgen yliopistoissa.


Viime aikoina Tähtistä on mietityttänyt ihmisyyden ja työn suhde sekä sen yhteys teknologiseen kehitykseen.Ali_webAli Jahangiri on vantaalainen iranilaissyntyinen stand up -koomikko, joka käsittelee huumorin kautta ajankohtaisia yhteiskunnallisia kysymyksiä.


Jahangiri on tullut suurelle yleisölle tunnetuksi tv- ja radiojuontajana mm. Subilla ja Yle Puheessa. Miehen viimeisin aluevaltaus on tanssiparketti, sillä Ali nähdään parhaillaan MTV3:n Tanssii Tähtien Kanssa-ohjelmassa. Ali uskaltaa ottaa kantaa ja haastaa kuulijansa pohtimaan asioita uudesta vinkkelistä räväkästi, mutta pilke silmäkulmassa. Tallenna kalenteritiedosto

Akavan Erityisalojen järjestämät koulutukset maksuttomia jäsenille

 

Akavan Erityisalojen koulutuksista ja tapahtumista saat tietoa uutiskirjeestä ja nettisivuilta, ja niihin ilmoittaudutaan jäsenen verkkoasioinnin kautta.


Jos toimit henkilöstöedustajana, sinulle on tarjolla erityistä koulutusta. Seuraa etenkin neuvottelujärjestöjemme YTN:n tai JUKOn koulutustarjontaa.Hyödynnä myös alueelliset työllistymistä tukevat koulutukset

  • Pohjois-Pohjanmaa, Lappi ja Kainuu: Uranoste (Pohjois-Pohjanmaan omatoimisen työllistymisen tuki PPOTTY ry:n järjestämä palvelu)
  • Uusimaa: Työnhakuveturi (Omaehtoisen työllistymisen tuki OTTY ry:n järjestämä palvelu). 
  • Varsinais-Suomi ja Satakunta: Urapurje (Varsinais-Suomen omatoimisen työllistämisen yhdistyksen VOTTY ry:n järjestämä palvelu)Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä
Tämä sivusto käyttää evästeitä sivuston käyttöä koskevien tietojen keräämiseksi. Kun käytät tätä sivustoa, hyväksyt evästeiden käytön.
Sulje

Evästekäytännöt

Tätä sivustoa käyttämällä hyväksyt, että voimme asettaa evästeitä tietokoneellesi tai mobiililaitteeseesi.

1. Mitä evästeet ovat?

Evästeet ovat pieniä datatiedostoja, jotka siirtyvät tietokoneellesi, kun otat yhteyden johonkin verkkosivustoon. Evästeet tallentuvat selaimen käyttämien tiedostojen yhteyteen.

Lisätietoa evästeistä saat sivulta www.aboutcookies.org.

2. Miksi evästeitä käytetään?

Evästeet tunnistavat tietokoneesi, kun tulet sivustolle uudelleen. Ne muistavat myös sivustolla aikaisemmin tekemäsi valinnat ja parantavat siten sivuston käyttökokemusta. Evästeiden avulla pystyy esimerkiksi tunnistamaan käyttäjän laitteet sekä mukauttamaan mahdollisia mainoksia sivuilla sekä mahdollisissa muissa palveluissa.

3. Mitä evästeitä käytetään?

Jotkin evästeet ovat sivustomme teknisen toiminnan ja käytön vuoksi välttämättömiä. Nämä evästeet eivät kerää käyttäjästä tietoa, jota voitaisiin hyödyntää markkinoinnissa tai muistamaan käyttäjän valitsemia sivustoja.

Suorituskykyä mittaavat evästeemme keräävät tietoa siitä, miten käyttäjät käyttävät verkkosivujamme (esim. eniten käytetyt sivut, mahdolliset virheviestit). Nämä evästeet eivät kerää käyttäjistä tunnistettavia tietoja, vaan ne ovat anonyymejä ja niitä käytetään ainoastaan parantamaan nettisivujen toimivuutta.

Sivuilla olevat kolmansien osapuolten liitännäispalvelut (esim. mainokset, YouTube-videot, Google-tilastointi tai Facebook-liitännäiset) saattavat tallentaa käyttäjän tunnistamiseen käytettävää tietoa, mihin emme valitettavasti voi vaikuttaa. Jos haluat estää niitä seuraamasta liikkumistasi verkossa, voit kytkeä ns. kolmannen osapuolen evästeet pois käytöstä selaimesi asetuksista. Ohjeet löydät selaimesi ohjesivuilta.

Sivuillamme saattaa olla myös painikkeita, jotka helpottavat sisällön jakamista eri verkkoviestintäympäristöihin ja sosiaaliseen mediaan. Jos käytät näitä painikkeita, valitsemaltasi palvelulta voidaan asettaa eväste päätelaitteellesi. Nämä evästeet eivät ole hallinnassamme. Lisätietoja kolmannen osapuolen evästeiden käytöstä saat kyseisen osapuolen verkkosivulta.

4. Evästeiden hallinta ja estäminen

Jos et halua vastaanottaa evästeitä, voit muuttaa Internet-selaimesi asetuksia niin, että saat ilmoituksen aina kun evästeitä ollaan lähettämässä tietokoneellesi. Vaihtoehtoisesti voit estää evästeiden käytön kokonaan. Evästeiden käyttöä voi rajoittaa tai sen voi estää Internet-selaimen kautta (katso tarkemmat tiedot selaimen ohjeista).

Jos estät evästeiden tallennuksen tai poistat ne käytöstä, jotkin verkkosivujemme toiminnoista eivät välttämättä toimi oikein.

Sulje